РЕЗЕРВАТИТЕ ДЖЕНДЕМА И СТАРА РЕКА
КОД: TSPL03
Нощувки: 2
Дневни преходи: 5-7 часа
Техн. трудност: средна
Такса: ---
КОД: TSPL03 |
Нощувки: 2
|
Дневни преходи: 5-7 часа |
Техн. трудност: средна |
Такса: --- |
Тип на програмата: пешеходен планински поход
Дестинация:
Централен Балкан
Тръгване от:
гр. Калофер
Програма:
1 ден:
Преход до хижа Рай.
Събиране на групата към обяд в гр. Калофер (възможно е да се направят предварителни срещи в София и Варна с цел участниците да пътуват заедно с влак/автобус или да се комбинират в автомобили), транспорт до курорт Паниците, подготовка за прехода и потегляне. Пътеката преминава през китни Старопланински пасища и вековни букови гори в резерват Джендема. В края на прехода след пресичане на реките Малка и Голяма Бъзовица, следва по-стръмно изкачване до подножието на Райското пръскало (124 м.).
Нощувка в х. Рай.
Общ преход за деня: около 4-5 часа.
2 ден:
Панорамен преход до хижа Васил Левски през резерват Джендема. Маршрутът пресича последователно 5 планински потока с множество по-малки водопади и водоскоци. Разходка до водопад Карловско пръскало (15 мин. от хижата).
Нощувка в х. Васил Левски.
Общ преход за деня: около 6-7 часа.
3 ден:
Преход до гр. Карлово през резерват Стара река. Завършек на похода в механа Водопада (по желание).
Възможно е наемане на транспорт за връщане до Калофер (Паниците) с разделяне на разходите.
Общ преход за деня: около 5-6 часа.
*По желание е възможно нощувките да бъдат на палатки.
Задължителна екипировка:
- Подходяща туристическа раница;
- Удобни туристически обувки, по възможност обхващащи глезена;
- Дъждобран;
- Топла дреха (полар);
- Връхна дреха предпазваща от вятър (ветровка);
- Резервни чорапи;
- Щеки за ходене (препоръчително)
Таксата включва:
- Планински водач по време на преходите;
- Планинска здравна застраховка;
- Организация на мероприятието;
Допълнителни разходи:
- Транспорт - лични автомобили или обществен. Има възможност за споделено пътуване от Варна до запълване на свободните места (за тази опция, моля пишете в полето "Коментар"). Клубът може да съдейства за разпределяне на места по автомобили и от др. населени места за споделено пътуване (в случай че има налични);
- 2 нощувки в хижи, според актуалните цени към момента;
- Храна - може цялата да е закупена предварително и да се носи в раницата или част от нея да се поръчва от хижите;
Необходими документи:
- Документ за самоличност;
- Молба - Декларация за участие (попълва се на място);
- Документ за внесена такса;
- Планинска здравна застраховка за минимум 1000 лв. (включена е в таксата за участие и се прави от клуба, освен ако участникът не притежава валидна полица);