
КОД: TSRG03 | Нощувки: 1 |
Дневни преходи: 4-6 часа | Техн. трудност: ниска/средна | Такса: 110 лв. |
Среща и събиране на групата - гр. Варна, бул. Христо Смирненски 2 (паркинга на магазин Кауфланд до мол Варна), като точния час ще го уточним допълнително. Потегляме в посока гр. Казанлък, където може да се срещнем с участници от други населени места. Тук край близкото село Бузовград, ще направим първата разходка за деня по "пътеката през вековете", която ще ни отведе до мегалита "Вратата на богинята майка", Дялания камък, Бузовото кале и др. Връщайки се до колите потегляме към яз. Копринка, където ще направим късен обяд в подходящ рибен ресторант и ще се разходим по стената на язовира.
Следобяд ще продължим с колите към х. Каваклийка, като преди да я достигнем ще спрем за втора по-кратка разходка до мегалита Кутелът.
Следва пристигане в хижата, настаняване, почивка и свободно време.
Нощувка в х. Каваклийка.
Общ преход за деня: около 4 часа.
В началото на този ден ни предстои да обходим пътеките в землището на с. Розовец в търсене на мегалити и праисторически светилища. Ще спрем колите край селото и ще се отправим към Правите камъни (братята), Самуна, Слънчевата врата .. . Следобед продължаваме към с. Свежен, като по пътя ще направим отбивки за разходки до Люляковото светилище и Яйцето на змеицата.
За финал ще разгледаме старото и с богата история село Свежен, където може да се види къщата на легендарния полковник Серафимов - спасителят на Смолян, църквата Св. Св. Петър и Павел и др.
В края на деня уморени и изпълнени с емоции ще потеглим с колите към дома, като по пътя няма да пропуснем и посещение на механа.
Общ преход за деня: около 6-7 часа.