
КОД: TROD10 | Нощувки: 3 |
Дневни преходи: 5-8 часа | Техн. трудност: ниска/средна | Такса: 160 лв. |
Среща и събиране на групата до Бачковския манастир (с участници без коли, могат да се направят предварителни срещи във Варна или Асеновград), транспорт с автомобилите до местност Сливов дол и пешеходен преход до най-високия водопад в Родопите - Сливодолското падало. Връщане по обратния път до колите и транспорт до с. Смилян. Настаняване в къща за гости Кичукови, свободно време и нощувка.
След закуска потегляме с автомобилите към началото на маршрута в подножието на пещера Надарска (12 км.). От тук започва пешеходният кръгов маршрут "Карталови присойки", като последователно ще посетим: древния "Надарски надпис", пещера Надарска, с. Димово, вр. Карталов камък (по желание), с. Кремене, с. Попрелка и гробът на Руфинка, останките от античен път и летните Агушеви конаци. Подробно описание на маршрута може да намерите тук..>>
Нощувка в къща за гости Кичукови.
Общ преход за деня: 15 км.;
Денивелация: +480 м.; -480 м.
Днес отново потегляма с колите в същата посока, като пешеходния маршрут ще започне от Каньона Гарга дере. От тук продължаваме още 600 м. пеша по асфалтовия път за да достигнем отбивката за пещера Ухловица. Следва стръмно изкачване и разглеждане на пещерата (по желание). След излизане продължаваме да се движим по билото, което ще ни спусне направо на входа на водната пещера Голубовица 2. Следва екипиране и проникване с помощта на гидовете от клуб Мурсалица. След излизане може да се избере дали да слезем до колите с алпийски тролей или по пътеката.
В случай че остане време до края на деня, ще го оползотворим с още някоя кратка разходка в района или посещение на Агушевите конаци в с. Могилица.
Нощувка в къща за гости Кичукови.
Общ преход за деня: 5 км.;
Денивелация: +300 м.; -300 м.
Сутринта събираме багажа и потегляме с автомобилите, като в началото ще се отбием до "Швейцарската" мандра в с. Смилян. Продължаваме към гр. Мадан, където ще спрем да разгледаме музеят на Родопските кристали. Следващата спирка е Златоград - най-южният град в България, където ще се разходим и ще пием кафе на пясък. Третата спирка по пътя ще направим за разглеждане на скално-култовия комплекс край с. Бенковски, с което формалната част от програмата приключва (неформалната продължава с механа по избор някъде по пътя на връщане:)).
Забележка: Програмата, така както е описана НЕ е задължителна за всички участници, като всеки преценява дали ще участва за всеки отделен ден.
Маршрутите могат да включват участъци без ясно изразена пътека, както и да бъдат променяни при необходимост.